Tanıtım Yazısı Yayınlayan Siteler Nasıl Olmalı?

Tanıtım yazısı, son yıllarda en çok öne çıkan seo yöntemi. Yayıncı sitelerin içerik bölümlerinde sunulan ve genellikle 2-3 link içeren bu yazılar en risksiz backlink edinme yolu olarak görülüyor. Özellikle son dönemde Google News kayıtlı web sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmak adeta moda haline gelmiş durumda. Ancak, News kayıtlı her sitenin belli bir kalitede olduğunu söylemek zor…

Tanıtım Yazısı Yayınlanacak Site Nasıl Seçilmeli?

Reklamla dolup taşan, göz yorucu kötü tasarıma sahip siteler tercih edilmemelidir. Böyle siteler iyi bir kullanıcı deneyimi sunmazlar. Ziyaretçiler sitede fazla vakit geçirmezler, dolayısı ile hemen çıkma oranı yüksektir. Bu da sitenin kalitesinin Google gibi arama motorlarında düşük olarak algılanmasına ve o siteden alacağınız linkin beklediğiniz etkiyi sağlamamasına neden olabilir.

Tanıtım yazısı yayınlayan siteler, sadece bu amaçla kullanılan, hiç bir özgün yazının yer almadığı siteler olmamalıdır.

Yayıncı sitelerin, olumsuz içerikli kabul edilen sitelere link veriyor olması negatif bir durumdur. Bu tür sitelerde tanıtımınızı yapmaktan, web sitenize backlink almaktan kaçınmanızı öneririz.

Tanıtım yazınızı yayınlatacağınız site Google’da indexlenmiş olmalıdır. Bunu Google da şu aramayı yaptırarak öğrenebilirsiniz;

site:yayincininwebsiteadresi.com

Bu aramadan herhangi bir sonuç dönmüyorsa o site tercih edilmemelidir.

Tercihen sitenizin konusu ile alakalı olması en idealidir. Ancak bunu sağlamak genellikle oldukça zordur. Isı pompası satışı yapan bir firma sitesinin tanıtım yazısının bir spor sitesinde yayınlanması çok mantıklı değildir. Ancak, ısıtma-soğutma konulu bir forum ya da sektörel haber sitesi bunun için çok daha mantıklıdır. Yine aynı şekilde; izmir’de balçova klima servisi olarak çalışan bir firmanın ulusal bir haber sitesi yerine izmir’de yerel bir sitede, mesela İzmir haberleri ya da Balçova haberleri yayınlayan bir sitede tanıtımının yapılması doğru bir uygulamadır.

Tanıtım yazısı yayınlatılacak siteler arama motorundan ziyaretçi alıyor olmalıdır. Organik ziyaretçi almayan sitelerde yayınlanacak tanıtım yazısının faydası da yoktur.

Tanıtım yazısı yayınlayan siteler konusunda araştırma yaparsanız bunları seçme konusunda bir çok kişinin burada saydıklarımıza benzer kriterler sıraladığını göreceksiniz. Yayıncı sitenin, Domain authority ( alan adı otoritesi ), trustrank gibi değerlerine de bakabilirsiniz. Ancak, Google tarafından belirlenmeyen bu tür metriklere aşırı derecede  zaman harcamak yerine yazımızda belirttiğimiz genel esaslara dikkat ederek, pratik bir şekilde uygun siteleri belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın