Forum Tanıtımı nedir?

forum tanıtımı nedir

Forum Tanıtımı ile backlink almak bir web sitesi için faydalı olabilir mi?

Bir çok web sitesi sahibi, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmenin en kestirme yolunun daha fazla backlink almaktan geçtiğine inanıyor ve bunun için çaba harcıyor. Bu yolda başvurulan yöntemlerden biri de forum tanıtımı yaptırmak.

Forum Tanıtımı Nedir?

Forum tanıtımı, forum sitelerinin “ site / blog tanıtımı ” gibi bölümlerinde tanıtılmasıdır. Sadece başlık ve metinden oluşabileceği gibi, yazı içindeki bir veya bir kaç kelimeden tanıtılan siteye de link verilmesi şeklinde de yapılabilmektedir. Tanıtımın eklendiği forumun kural ve koşullarına göre farklılık gösterse de genel olarak forumlarda yapılan site tanıtımı bu şekildedir.

Forum tanıtımının olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Forum tanıtımları günümüzde eski ve zayıf bir backlink alma tekniği olarak kabul edilmektedir. Özellikle de hemen herkesin bir foruma kolayca üye olup, site tanıtımı bölümüne sitesini kolayca ekleyebilmesi genel olarak bu tip sitlerden alınan backlinkleri değersizleştirmektedir dersek yanlış olmaz. Şu ana kadar yazdıklarımızdan forum tanıtımının tamamen kötü ya da yanlış bir çalışma olduğu izlenimini edinmiş olabilirsiniz. Ancak; backlink profilini çeşitlendirmek adına forum tanıtımları elbette backlink almak için başvurulabilecek bir yöntemdir.

Forum tanıtımında dikkat edilmesi gerekenler

Yeni açılmış, bir yılını henüz doldurmamış siteler için forum tanıtımı yapmayı tercih etmeyin. Sitenizin konusu ile ilgili forum siteleri tanıtım yapmak için ilk tercihiniz olmalı. Eğer genel içerikli bir forum sitesi söz konusu ise “site tanıtımı” alanında değil de forumda, sizin alanınızla ilgili bir konuda gerçekten bilgi/yorum içeren bir şekilde bir şeyler yazıp, sitenizdeki ilgili sayfanın linkini ekleyebilirsiniz. Bu gerçekten yerinde ve uygun şekilde yapıldığında sitenize ziyaretçi de sağlayabilecek bir yöntemdir. Ancak bunu yaparken tamamen reklam odaklı olmayın, fayda odaklı olun, bilgi verin… Bu sayede forum tanıtımı mümkün olduğunda doğal olacak ve sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasına olumlu etki sağlaması mümkün olabilecektir.

Aşırılıktan kaçının Aynı anda ya da çok kısa zamanda fazla sayıda forum tanıtımı yapmayın. Sitenize faydası yerine zararı dokunabilir ve arama sonuçlarındaki performansını olumsuz etkileyebilir. Birden fazla forumdan aynı anda ve çok sayıda backlink almak sitenize zarar verebilir. 25-50-100 forum tanıtımını bir anda almak yerine 3-5 forum tanıtımı alıp sitenize etkisini gözlemlemek daha faydalı olabilir. Bunu yaparken; her forum için farklı başlık, farklı tanıtım yazısı kullanmak, her forumda link alınan kelimeyi farklı seçmek, çalışmaya nofollow link veren forumları da dahil etmek, yazıları forumlara aynı gün eklememek/ekletmemek çalışmayı daha doğal ve risksiz hale getirmeye yardımcı olabilir.

Forum tanıtımı yapılacak sitelerin seçimi oldukça önemlidir. Bu konuda tanıtım yazısı yayınlatmak isteyenlere tavsiyeler başlıklı yazımız size nasıl seçim yapmanız gerektiği konusunda fikir verebilir.

Forumlarda tanıtımını yapacağınız site henüz yeni ise Google’da indekslenmeden önce özellikle backlink içeren tanıtım yazısı yayınlamayı tercih etmeyin. Tercihen 3 ayı doldurmamış web siteleri için forum tanıtımı yapmayın.

Her forumda aynı başlık ve aynı yazı ile tanıtım yapmayın. Mümkünse biraz değiştirin.

Bir yazıdan sitenize tercihen bir ya da maksimum iki backlink çıkışı olsun. Farklı forumlardaki tanıtımlarınızın tamamında aynı kelimelerden link edinmekten kaçının. Bu doğal olmayacaktır. Bunun yerine eş anlamlı kelime ya da kelime öbeklerini, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih edin. Bezen de anahtar kelime yerine sitenizin adından ya da adresinden link verin.

Özetlersek; 6 ay ya da 1 yıldan daha uzun süredir yayında olan web siteniz için; Kaliteli ve tercihen konunuz ile alakalı, az sayıda forumdan, zamana yayılmış şekilde, farklı tanıtım yazıları kullanarak, çeşitli kelime varyasyonlarından link verilecek şekilde forum tanıtımı almak olası en mantıklı uygulama olacaktır.

Bir cevap yazın