Backlink paketi mi? SEO danışmanlığı mı?

Sizin ihtiyacınız hangisi? Backlink paketi mi almalı? yoksa seo danışmanlığı hizmeti mi? Buna karar vermeden önce ikisinin de ne olduğunu bilmeniz önemli.

Backlink paketi, genellikle web sitenize kısa sürede taahhüt edilen miktarda link sağlanmasından ibarettir. Aynı kişilerin, firmaların sunduğu backlink paketleri genellikle sağlanan bağlantı sayısına göre bir kaç seçenek içerir. Örneğin; başlangıç paketi, standart paket, gelişmiş/gold paket … gibi. Yine genellikle seçip satın aldığınız pakette taahhüt edilen çalışmanın elle (program kullanmadan) ve zamana yayılarak yapılacağı ve detaylı olarak raporlanacağı söylenir. Ancak program kullanmadan yapılacağının ve zamana yayarak yapılacağının garantisi yoktur ve bunun böyle olup olmadığını tespit etmeniz zordur. Zamana yayılsa dahi çoğunlukla çalışma süresi 7-15 günü geçmez. Raporlama konusuna gelince de her seocu’nun kendine özel bir rapor formatı vardır, çalışma sonunda hazırlayıp size gönderebilir. Ancak… örneğin sitenize forum backlink paketi aldınız, 100 foruma tanıtımınızın ekleneceği söylendi. Rapor geldiğinde hepsinin linki size verilse bile tıklayıp yüzünü de kontrol edecek  Bu oldukça zaman alacak bir şey… Muhtemelen isteseniz de vakit ayırıp kontrol edemeyeceksiniz…

Backlink paketlerinin en baştaki olumsuzluğu planlama içermemeleri ve sitenize özel olmayışlarıdır. Her backlink her site için fayda sağlamaz. Hatta sitenizin ihtiyacı aslında backlink de olmayabilir. Backlink paketi satanlar tüm bunlarla ilgilenmez. Bu açıdan faydadan çok zarar getirme ihtimalleri vardır.

Örneğin; Henüz açılalı 3 ay olmuş sitenin, bir hafta içinde 100 tane backlink edinmesi Google’ın gözünde doğal olmayacaktır. Sitenizin, Google’dan ceza alıp arama sonuçlarından uçmaması ya da mevcut konumunu kaybetmemesi için buna çok dikkat etmelisiniz. Kaldı ki alacağınız tüm linklerin hedeflediğiniz anahtar kelime ya da kelimelerden olması, yayınlattığınız tanıtım yazısı metinlerinin her yerde tamamen aynı olması, bağlantıların hepsinin aynı metinle sağlanması, backlink kaynaklarının tek tip olması da doğal olmayan bir backlink profiline sebep olarak sitenize zarar verebilir.

Kısacası market rafından paketli bir ürün alırcasına backlink paketi almak mantıklı bir hareket olmayacaktır. Sitenizi incelemesini isteyeceğiniz bir seo uzmanından, sitenizin durumuna, anahtar kelimenizdeki hedefinize ve bütçenize uygun bir backlink paketi talep etmeniz daha mantıklı bir yol olacaktır. Aslında tam da bu noktada işin adı değişmektedir. Kastedilen şey, beklenen iş; Seo danışmanlığı olmaktadır.

Seo danışmanlığı nedir?

Seo danışmanlığı,  Web sitesinin durumunun ve hedefinin net olarak belirlenerek buna en uygun stratejiyi oluşturup arama motoru optimizasyonu çalışmalarının yapılmasıdır.

Seo uzmanı, seo danışmanı olarak adlandırılan kişilerce yapılan bu hizmet genellikle zamana yayılarak en doğal şekilde yapılmaya gayret edilir. Amaç, hedeflenen kelime ya da kelimelerde ilk sayfaya gelinmesi ve bu pozisyonun korunmasıdır. Çalışma 3 ay, 6ay, 1 yıl gibi sürelerle yapılacağı gibi sürekli de olabilir. İstenen başarı sağlanmış olsa bile sitenin durumunun kontrol edilmesi, rakipler ya da kötü niyetli kişilerce yapılabilecek olumsuz çalışmaların (anti seo) tespiti / buna karşı gerekli işlemlerin yapılması, backlink sayısının korunması / dengeli şekilde artırılması gibi nedenlerle rekabeti yüksek sektörlerde seo danışmanlığı hizmetinin sürekli olarak alınması faydalıdır.

Bir cevap yazın