Paravan Blog Nedir?

Paravan blog, bir sitenin ( ana site ) arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmesi için en etkili faktör olduğu varsayılan güçlü, otoriter backlink sağlamak amacı ile kurulmuş küçük ölçekteki blog sitelerine verilen addır. Paravan blog ya da bloglardan link verilerek edinilen backlinkler sayesinde  ana site güçlendirilmiş olur.

Paravan Bloglar ile ilgili konuları madde madde aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

1.Bir siteyi desteklemek için bir yada birden fazla paravan blog açılabilir.

2.Paravan blogun, arama motorlarında sırlamasının yükseltilmesi amaçlanan ana siteye faydası olabilmesi için aynı konuda/alanda içeriğe sahip olması şart değildir ancak benzer konuda içeriğe sahip olması olumlu etkisini arttırmaya yardımcı olabilir.

3.Paravan bloglar genellikle blogspot.com, tumblr.com ya da wordpress.com gibi ücretsiz blog açma imkanı sağlayan yüksek domain otoritesi yüksek siteler üzerinde kurulur. Burada amaç ücretsiz blog altyapısı sağlayan sitelerin domain otoritesinden mümkün olduğunca faydalanmak ve paravan bloga hızlıca alınacak backlinkler nedeniyle ceza alma ihtimalinin olmayacağı düşüncesidir. Bu arada:  .com ,  .net , org ya da benzeri bir domain alarak da normal bir site gibi paravan blog oluşturulabilir. Bu şekilde bir domain tercih edilirse paravan siteye backlink alımı için en az 1 ay beklenmeli, sorasında da aşırıya kaçmaktan kaçınılmalıdır. Backlink konusunda her zaman doğal bir gelişim kalıcı daha olumlu sonuçlar için tercih edilmesi gereken yoldur.

4.Paravan bloglara özgün ve kaliteli içerik girilmesi tercih edilmelidir. Ana siteyle bire bir ya da çok benzer içeriklerin bulunması sitelerden birinin ya da hepsinin arama sonuçlarındaki sıralamasını etkileyebilir.

5.Paravan blog oluşturduktan hemen sonra ana siteye link vermek yerine, bir süre beklenerek paravan logun arama motorlarınca indekslenmesinden sonra en  az bir kaç ay beklenmesi daha iyi olacaktır. Bu süre içerisinde paravan blogun içeriği güçlendirilmeli, backlinkleri kademeli olarak arttırılmalıdır.

6.Paravan blogdan ana siteye bir ya da bir kaç yerden link vermek yeterli olacaktır. Paravan blogda yer alan her yazıdan ana siteye link çıkılması doğal olmayacaktır. Paravan blogdan ana siteye link verilecek yazılar, linke tıklanması en olası nitelikteki metinlerde en uygun yere eklenmeli, ziyaretçi linki tıklamaya mümkünse teşvik edilmelidir. Bunu yaparken gerçek olmayan ya da abartılı cümlelerden kaçınmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir backlinkin etkisi sadece linkin eklendiği sitenin otoritesine değil aynı zamanda o link üzerinden hedef siteye giden ziyaretçi sayısı ve onların davranışları ( sitede kalma süresi, gezdikleri sayfa sayısı v.b. ) ile de alakalıdır.

Paravan Blog Kullanımı ve SEO

Paravan blog kullanımı eski bir seo ( arama motoru optimizasyonu ) tekniğidir. Yukarıda saydığımız maddeler ışığında özetlersek: Dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Link verilecek ana sitenin arama sonuçlarındaki performansına olumlu etki edebileceği gibi olumsuz da etkileyebilir. Bu konuda olumsuzluk riskini azaltmak, olumlu etki ihtimalini arttırmak için yapılacak çalışmalarda doğallık önemlidir. Örneğin yeni açılmış, Google da henüz indekslenmemiş bir sitenin 10 siteden backlinke sahip olması doğal olmaz. Buna benzer şekilde yapılan tüm seo çalışmalarında öncelikle iyice düşünün ve kendinize bunun doğal olup olmayacağını mutlaka sorun.

Bir cevap yazın