Blog Yorum Backlinkler ve Seo

Blog yorum backlink, en kolay gerçekleştirilebilen link alma yöntemlerinden biridir. Sitemizi arama sonuçlarında yükseltmek için neler yapabileceğimizi araştırdığımızda mutlaka karşımıza çıkar.

Blog Yorum Backlink Nedir?

Çok basit bir şekilde; blog yazılarının altında bulunan yorum bölümüne, site adresimizle birlikte yorum bırakmak suretiyle alınan backlinklerdir. WordPress.com uzantılı siteler, wordpress tabanlı siteler, blogspot siteler ve daha pek çok siteden bu şekilde backlink alma imkanı vardır. Yorum bölümünde Ad Soyad / İsim kısmına sitenizin adını ya da anahtar kelimenizi ve web sitesi alanına da sitenizin adresini yazarak bunu yapabilirsiniz.

Blog Backlink alırken nelere dikkat etmeli?

Mümkün olduğunca sitenizin konusu ile ilgili olan bloglara yorum yapmalısınız. Eğer farklı bir konudaki blogdan yorum backlink alacaksanız, sitenizle en alakalı sayılabilecek bir sayfasına yorum bırakmayı tercih edin.

Genellikle bloglara yapılan yorumlar, o blogun sahibi ya da yöneticisi, editörü tarafından onaylandıktan sonra ilgili sayfada yayınlanır. Yorumunuzun onaylanma ihtimalini arttırmak için önce o sayfadaki yazıyı okumanız ya da en azından göz gezdirmeniz ve sonrasında en az bir kaç cümlelik, yazı ile alakalı bir yorum yapmanız faydalı olacaktır.

Açılalı henüz 3 ay olmamış sitelerde bu yöntemi kullanmaktan kaçınmalıdır. Daha sonraki dönemde zamana yayarak, haftada bir kaç blogdan yorum backlink alınabilir. Özellikle anahtar kelimeden link almaktan kaçınmalısınız. Anahtar kelimeden ve çok sayıda alınan linkler özellikle de yeni sitelerde Google’dan ceza alınmasına sebep olabilir. Bunun yerine siteadi.com ya da www. siteadi .com veya site adresinin başında http:// (ssl sertifikası varsa https:// ) olan varyasyonlar ile link alarak, çapa metni çeşitlendirmek doğallık açısından mantıklı bir yol olacaktır.

Blog Backlink Seo için faydalı mı?

Bloglardan sağlanan backlinkler genellikle nofollow etiketine sahiptir. Pek çok kişi nofollow olmaları dolayısı ile blog yorum backlinkleri değersiz görmektedir. Yine pek çok kişiye göre artık etkisini büyük oranda yitirmiş bir backlink alma yöntemidir. Deneyimlerime göre blog yorum backlinklerin arama sonuçlarında yükselmek için ciddi bir etkisi olmadığıdır. Ancak bu faydasız oldukları şeklinde anlaşılmamalıdır. Sitenizin konusu ile birebir ya da yakından ilgili bloglara yapacağınız ilgi çekici yorumlar sitenizin tanıtımı ve o sayfadan linkinize tıklanıp ziyaretçi almanız ile daha değerli hale gelecektir.

Bir cevap yazın