Hangi Renk Araba Almalı?

Son dönemde, pandeminin de etkisiyle otomobillerin oldukça yüksek hale gelen fiyatları nedeniyle bir arabanın ikinci el araç piyasasında da kolay ve ederinde satılabilmesi için bir çok özelliğinin yanı sıra renginin de iyi seçilmesi önemlidir.

Kırmızı, metalik gri, gece mavisi, bal köpüğü ve daha sayabileceğimiz pek çok albenili renkte otomobiller insanlara görünüm olarak çok cazip gelebilmektedir. Ancak otomobil için renk seçiminde şu kriterlere özellikle dikkat etmek gerekir.

Seçilen renk,

1- Kiri, tozu gösteriyor mu?

Sürekli kirli gözüken bir arabayı kimse istemez. Çözümü oto yıkama olsa da kolay kirlenen ve bunu çok belli eden bir aracı 2-3 günde bir yıkatabilecek misiniz? Bunu kendinize sormalısınız…

2- Kaportada oluşabilecek çizik ya da göçükler çok belli olur mu?

Ne kadar dikkat edilse de kullandıkça, özellikle park ederken ya da küçük kazalar sonucunda arabanızda zamanla küçük çizikler ya da hafif göçükler  meydana gelebilir. Seçeceğiniz araç rengi bunları çok belli edecek bir renk olursa bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Bunu dikkate almalısınız…

3- Sıcağı kendine çeker mi?

Koyu renkler, özellikle de siyah renk güneş ışığını dolayısıyla da sıcağı kendine çeker. Bunun direkt ve dolaylı etkileri olabilecektir. Koyu renkli aracın içi, özellikle yazın güneş altında oldukça sıcak olacaktır. Bu durum sürekli ve yüksek ayarda araç kliması kullanımını beraberinde getirerek muhtemelen aracın yakıt tüketimini arttıracaktır. Bunun yanı sıra aracın üzerine düşen kuş pislikleri güneş altında aşırı ısınmış yüzeyde kısa süre sonra neredeyse temizlenemeyecek şekilde kuruyup otomobilinizin boyasına zarar verebilir.

Bütün bu faktörleri göz önünde bulundurmak; sıfır ya da ikinci el olsun hangi renk otomobil daha kolay satılır? sorusuna yanıt olabilecek niteliktedir.

“Hangi Renk Araba Almalı?” üzerine 1 yorum.

  1. Sokağımızda, yollarda, park halinde, seyir halinde kısacası hemen her yerde çok fazla beyaz araba görüyorum. Bu nedenle sıfır yada ikinci el olsun de en kolay satılanın beyaz renkli otomobiller olduğunu düşünüyorum. Kiri tozu ufak çizikleri koyu renk araçlar kadar kolay göstermez, yazın kavurucu güneş ışığı altında nispeten içi daha az ısınır, hiç güneş yanığı olan beyaz bir oto görmedim… Ayrıca, kaza sonrasında aracın tekrar boyanması gereken durumlarda renk tonunu tutturmak daha kolaydır.

    Ucuzluk ve temizlik için beyaz… Özellikle Türkiye araba satış oranlarında beyaz açık ara önde. Fiyat her zaman alırken bir tık daha ekonomik oluyor. Çizilme ve vuruklarda onarımı daha kolay. Satarken de kolay oluyor. Çok havalı çok farklı renklerde alınan arabalarda çiziklerde ton tutturma ve satarken sorunlar çıkabiliyor

Bir cevap yazın